Wodzisławski Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka za nami!

W sobotę 3 czerwca odbył się zorganizowany przez nas turniej dla dzieci w grupach do 7 i 9 lat, w którym wzięły udział aż 52 osoby. Przyjechały nawet dzieci z bardziej odległych regionów Śląska! Zawody były pełne emocji. Wielu młodych szachistów rozegrało swoje pierwsze pojedynki i zdobyło pierwsze punkty. Było wiele uśmiechów, odrobinę łez, zdarzyły się nawet łzy szczęścia. Smutne miny po pierwszych porażkach staraliśmy się rozweselić słodką przekąską, ale w tak trudnych chwilach pomaga chyba tylko możliwość podejścia do stolika sędziowskiego z dumnie wypowiedzianym słowem: „wygrałem!”.

Nad przebiegiem zawodów czuwał nasz główny sędzia, pan Karol Ciepły, a wspierali go panowie Patryk Urśnik i Mariusz Kieś – znani już dzieciom z okolicznych przedszkoli i szkół. Lubiani przez dzieci sędziowie i trener pomagali nie tylko sprawiedliwie rozstrzygnąć zdarzające się konflikty, ale też pocieszyć, zmotywować i uspokoić młodych, zestresowanych szachistów. Dodatkowo, tuż przed zawodami, pan Mariusz zorganizował dla początkujących krótki kurs, jak wygląda turniej szachowy i jak używać zegarów.

Turniej, dzięki uprzejmości władz miasta, odbył się w wygodnej, klimatyzowanej sali konferencyjnej na pierwszym piętrze wodzisławskiego dworca kolejowego. W sąsiednim pomieszczeniu mogli oczekiwać rodzice, którzy mogli podglądać rozgrywki przez okna korytarza biegnącego wzdłuż sali gry.

Pogoda dopisała, więc po czwartej rundzie zarządziliśmy przerwę. Sąsiadujący z dworcem sklep „Markusia” zorganizował atrakcje, z których chętnie skorzystali chyba wszyscy obecni. Tuż obok dworca można było kupić lody, a obok sklepu dziecięcego prawie wszystkie dzieci skorzystały z dużego placu zabaw i dodatkowych atrakcji przygotowanych przez „Markusię”. Jedną z nich był pokaz straży pożarnej.

Dodatkowo, tuż obok placu zabaw można było obserwować nasz popisowy pokaz partii szachów plenerowych – w partii P15 zmierzyły się nasze dwie klubowe zawodniczki: aktualna Mistrzyni Śląska, finalistka Mistrzostw Polski, bardzo doświadczona Agnieszka Słanina oraz Małgorzata Mamak, czwarta na Śląsku w szachach szybkich i aktualnie druga w Polsce wśród 12-latek wg rankingu FIDE Blitz. Pokaz cieszył się zainteresowaniem szczególnie osób spoza turnieju, młodszych dzieci i ich rodziców, klientów sklepu. Liczymy na to, że wśród tych maluszków znajdą się przyszli członkowie naszego klubu!

Czas zabawy skończył się o 13.00. Prawie półtoragodzinna przerwa opłaciła się, bo młodzi zawodnicy wrócili do szachownic uśmiechnięci i zrelaksowani. Zawody zakończyły się po trzech ostatnich partiach, które przebiegały już bez widocznego w pierwszych rundach stresu. Na podium po odbiór pucharów wezwaliśmy aż 12 osób, a oto zwycięzcy:

🏆 Grupa do lat 7, w kategorii dziewcząt:
1️⃣ Sara Hlubek 🥇
2️⃣ Emilia Czechowska 🥈
3️⃣ Weronika Tempich 🥉

🏆 Grupa do lat 7, w kategorii chłopców:
1️⃣ Mateusz Kisiel 🥇
2️⃣ Franciszek Juruć 🥈
3️⃣ Adam Juszczyk 🥉

🏆 Grupa do lat 9, w kategorii dziewcząt:
1️⃣ Wiktoria Tempich 🥇
2️⃣ Aleksandra Mróz 🥈
3️⃣ Rozalia Chraścina 🥉

🏆 Grupa do lat 9, w kategorii chłopców:
1️⃣ Nikodem Cieślar🥇
2️⃣ Szymon Wala 🥈
3️⃣ Krzysztof Słanina 🥉

Oprócz zdobywców pucharów, trzeba wymienić również nazwiska dzieci z czołówki klasyfikacji generalnej, które zdobyły co najmniej 4 punkty i często niewiele zabrakło do pucharu, a czasem przeważyła punktacja pomocnicza Buchholz.

🏅W grupie do lat 7 to:

▪ Adam Snela
▪ Mateusz Kremser
▪ Łukasz Kisiel
▪ Ireneusz Grudzień
▪ Kamil Paszek
▪ Weronika Tempich

🏅W grupie do lat 9:

▪ Witold Pękała
▪ Szymon Harazin
▪ Jakub Grabiec
▪ Malwina Kurka
▪ Franciszek Tobiczyk
▪ Borys Mróz

Wyniki w grupie do 7 lat: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_3504
Wyniki w grupie do 9 lat: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2023/ti_3505

W tym dniu liczyli się jednak nie tylko zwycięzcy. Każdy młody szachista był dla nas ważny, szczególnie ci, którzy odważyli się po raz pierwszy zagrać na turnieju. Dlatego każdy, kto nie zdobył pucharu, otrzymał pamiątkowy złoty medal. Dodatkowo dzieci, zwłaszcza najmłodsze, mogły sobie wybrać upominki.

Tak zakończył się debiutancki dla nas, nowego zarządu, turniej. Mamy nadzieję, że dla dzieci było to pozytywne i emocjonujące szachowe doświadczenie. Liczymy również na to, że udało nam się uniknąć większych niedociągnięć, a szachowe emocje jeszcze nie raz zagoszczą na piętrze wodzisławskiego dworca.

Dziękujemy Prezydentowi Miasta Wodzisławia Śląskiego za udostępnienie obiektu, a obsłudze sklepu „Markusia” za współpracę i organizację czasu wolnego.

Przede wszystkim dziękujemy jednak i gratulujemy wszystkim młodym szachistom, którzy odważyli się, mimo zapewne dużych obaw, spróbować swoich sił, oraz ich rodzicom za spędzony z nami dzień!