UKS BASZTA nieprzerwanie od 2014 roku kształci rocznie kilkudziesięciu młodych szachistów. Nasi członkowie to miłośnicy królewskiej gry w każdym wieku, od przedszkolaków po seniorów. To zarówno osoby chcące rozwijać się indywidualnie, grać towarzysko, jak i sportowcy stający na podium Mistrzostw Polski i turniejów międzynarodowych.

Zajęcia szkoleniowe dla dzieci i młodzieży prowadzone są przez profesjonalnych instruktorów i trenerów, będących jednocześnie utytułowanymi szachistami. Prowadzą oni również zajęcia w szkołach i przedszkolach. Klub od strony formalnej i organizacyjnej prowadzony jest przez zarząd, który stanowią doświadczeni w świecie szachów rodzice, chcący promować szachy wśród dzieci jako pasję i formę rozwoju.

Szachy to nie tylko strategiczna gra planszowa. To również dyscyplina sportu, oficjalnie uznawana od 20 lat przez MKOl oraz przepisy krajowe i międzynarodowe. Dla nas, jako rodziców, to jednak przede wszystkim indywidualny rozwój naszych dzieci. Szachy to dla nich nie tylko zabawa i pasja. Uczą logicznego myślenia, wyrabiają umiejętność skupienia, pamięć i wyobraźnię. Rozwijają umiejętność szybkiego podejmowania decyzji, mierzenia się z czasem oraz konsekwencjami błędnych wyborów. Uczą też sportowej rywalizacji w duchu fair play, która jest nieodłączną częścią tej dyscypliny. Szachy to również nowe znajomości, czas spędzony z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach, a także sportowe sukcesy: pierwsze zwycięstwa, kategorie szachowe, medale i puchary. To niezapomniana przygoda na całe życie.

Reprezentacja „Baszty” na Mistrzostwach Śląska 2024

Nasza oferta:

• Prowadzimy zajęcia szkoleniowe dla dzieci i młodzieży w grupach o zróżnicowanym poziomie. Zajęcia odbywają się, w zależności od wieku i zaawansowania, 1-2 razy w tygodniu.
  • Liczebność grup jest ograniczona, stawiamy w ten sposób na jak najlepszy kontakt z trenerem i możliwość pracy w warunkach zbliżonych do zajęć indywidualnych. Przydział do grup odbywa się w sposób obiektywny.
  • Skupiamy się na indywidualnym podejściu do każdego młodego szachisty. Trenerzy śledzą rozwój swoich podopiecznych nie tylko na zajęciach, ale również w turniejowych tabelach, a w przypadku zawodów o wysokiej randze towarzyszą im i pomagają w indywidualnym przygotowaniu.
  • Zajęcia szkoleniowe są dostosowane do wieku uczestników, jednak w przeciwieństwie do kółek szachowych nastawione są na rywalizację sportową. To nie tylko wspólna gra, ale także teoria, analizy partii i inne opracowane przez trenerów elementy szkoleniowe.
  • Zawodnicy są przygotowywani, a w zależności od indywidualnej oceny umiejętności także motywowani, do udziału w lokalnych turniejach.
  • Rodzice mają możliwość indywidualnych konsultacji z trenerami bezpośrednio po każdych zajęciach
  • Członkowie zarządu klubu, jako rodzice szachistów z dużym doświadczeniem, chętnie służą pomocą i doradzają, szczególnie osobom bez doświadczenia w tej dziedzinie sportu.
  • Każdy ma także możliwość dołączenia do grupy dyskusyjnej i aktywnego włączenia się w życie klubu.
  • Zajęcia odbywają się w budynku szkoły podstawowej, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa młodszych dzieci.

Dodatkowo:

• co roku organizujemy obóz szkoleniowo-wypoczynkowy w górach
  • w czasie letniej i zimowej przerwy organizujemy półkolonie w siedzibie klubu
  • organizujemy wewnątrzklubowe turnieje, m. in. turniej mikołajkowy połączony ze spotkaniem członków klubu, ale również dodatkowe turnieje szkoleniowe
  • pomagamy w organizacji wyjazdów na zawody drużynowe, turnieje rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej
  • pozyskujemy środki i dofinansowujemy opłaty startowe, koszty noclegów i trenerów,
  • organizujemy zajęcia szachowe w szkołach i przedszkolach (obecnie nasi trenerzy w II klasach i przedszkolach uczą podstaw szachów ponad 500 dzieci)
  • klub jest członkiem Polskiego Związku Szachowego, co umożliwia m.in. otrzymanie licencji zawodniczej oraz udział w zawodach rangi wojewódzkiej i krajowej.

Najważniejsze turnieje , w których regularnie uczestniczy klub i nasi zawodnicy (2023/2024):

• Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach klasycznych:
    – I Liga (centralna)
    – III Liga
    – IV liga
  • Drużynowe Mistrzostwa Śląska w szachach klasycznych:
    – Ekstraliga Śląska
  • Drużynowe Mistrzostwa Śląska w szachach szybkich
  • Euroregionalna Młodzieżowa Liga Szachowa:
    – I liga
    – II liga
  • Indywidualne Mistrzostwa Śląska