Trenerzy, w kolejności stażu pracy w UKS Baszta

Mikołaj Karalchuk

Trener I klasy (z ponad 30-letnim stażem)
Mistrz FIDE (FM), najwyższy osiągnięty ranking FIDE: 2315
Sędzia szachowy II klasy
w klubie od 2014 r.

Trener klubów szachowych:
– „Baszta” Wodzisław Śląski
– „Rodło” Opole
– „Hetman” Częstochowa
– MDK Opole

Akademicki Drużynowy Mistrz Polski wraz z UMCS Lublin wśród szkół wyższych i uniwersytetów w 2000 roku.

Mistrz Polski wśród nauczycieli wychowania pozaszkolnego. Trener medalistów mistrzostw Rosji, Białorusi, Słowacji i Polski (ponad 30 medali wychowanków) oraz trener reprezentantów Polski na Mistrzostwach Europy i Mistrzostwach Świata.

Mariusz Kieś

Instruktor szachowy
Kandydat na mistrza krajowego
(k)
Sędzia szachowy

w klubie od 2019 roku

Urodzony w 1963 roku w Rydułtowach. Ukończył studia na Uniwersytecie Śląskim, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach. Naukę gry w szachy rozpoczął w wieku  6 lat. W 1977r zajął III miejsce w Mistrzostwach Śląska Juniorów Młodszych i II miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Podstawowych.

W 1981r został Mistrzem Śląska Juniorów Starszych w tym samym roku został członkiem kadry narodowej juniorów starszych. Zdobył także II miejsce na Międzynarodowym Turnieju Szachowym w Poczdamie.

Już w 1982 r zwyciężył w półfinałach Mistrzostw Śląska Seniorów a następnie zajął V miejsce w turnieju finałowym. W 1988 r. zdobył I miejsce w Indywidualnym  Turnieju Szachowym o Mistrzostwo 10 Sudeckiej Dywizji Pancernej. W 1989 r. powrócił do macierzystego klubu GKS ,,Naprzód 23” Rydułtowy i zdobył III miejsce w VI Rydzyńskim Turnieju Szachowym. Mistrz Pracowników Oświaty i Nauki Województwa Śląskiego 2010.

Od 2016 r. zajmuje się głównie pracą trenerską, od 2019 r. prowadzi zajęcia w przedszkolach i szkołach Wodzisławia Śląskiego oraz w kilku grupach wiekowych w UKS ,,Baszta” Wodzisław Śląski.