29 stycznia 2020 r. odbyła się pierwsza runda rozgrywek V Wodzisławskiej Ligi Szachowej Szkół Podstawowych, w której wzięło udział 56 uczniów reprezentujących 10 szkół podstawowych naszego miasta. Gospodarzem turnieju była SP 1 przy ul. Wałowej, a zawody przeprowadził klub szachowy UKS Baszta.
Patronat honorowy nad turniejem objął Prezydent Miasta – Mieczysław Kieca.
Turniej rozegrany został wg systemu szwajcarskiego, na dystansie 7 rund, z czasem gry 15 min. na zawodnika. Klasyfikacja obejmowała podział na dziewczynki i chłopców, klasach I-IV i V-VII oraz klasyfikację drużynową. Obsługę sędziowska stanowili Mikołaj Karalchuk i Mariusz Kieś – na co dzień nauczyciele gry w szachy w placówkach oświatowych naszego miasta.
Wyniki indywidualne; klasy I – IV chłopcy:
1. Reszczyński Szymon SP 8
2. Kordowski Łukasz SP 17
3. Tolarz Filip SP 16
dziewczęta:
1. Rduch Diana SP 1
2. Słanina Agnieszka SP 1
3. Drzęźla Gabriela SP 17
klasy V – VIII chłopcy:
1. Ciepły Krzysztof SP 1
2. Karwot Marek SP 17
3. Walaszczyk Mikołaj SP 3
dziewczęta:
1. Lach Alicja SP 4
2. Wojs Alicja SP 1
3. Mainka Anna SP 8

Termin rozegrania rund następnych to: 19 luty i 11 marca.
Dziękujemy za wsparcie w postaci poczęstunku dla uczestników turnieju udzielone przez firmę Grupa Jordan https://cateringjordan.pl/#!/top.

Rozgrywki Wodzisławskiej Ligi Szachowej Szkół Podstawowych są sukcesem działaczy szachowych i włodarzy naszego miasta. Wodzisław Śląski jako jedyne miasto w naszym kraju włączył naukę gry w szachy do programu nauczania we wszystkich szkołach podstawowych. Rozwój tej dyscypliny w naszym mieście i wyniki osiągane przez naszych młodych szachistów na poziomie krajowym i międzynarodowym został zauważony przez władze Śląskiego i Polskiego Związku Szachowego. Wyrazem tego jest przyjęcie zaproszenia przez Vice Prezydenta Światowej Organizacji Szachowe FIDE Łukasza Turleja do odwiedzin klubu szachowego UKS Baszta Wodzisław Śl. w najbliższym czasie.

Wyniki pierwszego turnieju umieszczamy poniżej: