Sukcesem młodych szachistów UKS Baszta Wodzisław Śląski zakończyły się rozgrywki II Ligi Juniorów rozegrane w dniach 22-30 10.2020 r. w Sypniewie k/Jastrowia. Zespół UKS Baszta, debiutujący na tym poziomie rozgrywek, zajął w klasyfikacji końcowej 6 miejsce. Zwyciężyła drużyna KSz Skoczek Czerwionka – Leszczyny przed KS Korona Zakrzewo i MKSz Rybnik. Drużyna pod okiem trenera Mikołaja Karalchuka grająca w składzie: Ursnik Patryk, Bialik Nikodem, Ciepły Krzysztof, Wojs Alicja, Lach Alicja i Mainka Anna zdobyła 11,0 pkt, osiągając następujące rezultaty:
UKS Baszta Wodzisław Śl. – AZS Politechnika Śl. 4,5 ; 1,5 UKS Baszta Wodzisław Śl – MGKLS Parnas Oława 4,0 ; 2,0 UKS Baszta Wodzisław Śl – UKS Czternastka Warszawa 2,0 ; 4,0 UKS Baszta Wodzisław Śl – KSz Miedż Legnica 2,5 ; 3,5 UKS Baszta Wodzisław Śl – KSz Stilon Gorzów Wlkp. 3,5 ; 2,5 UKS Baszta Wodzisław Śl – MDK Fabryczna Polonia Wrocław 2,0 ; 4,0 UKS Baszta Wodzisław Śl – MKS MOS Wieliczka 3,5 ; 2,5 UKS Baszta Wodzisław Śl – UKS Giecek Radków 3,5 ; 2,5 UKS Baszta Wodzisław Śl – KS Korona Zakrzewo 3,0 ; 3,0 Drużyna UKS Baszta Wodzisław Śl. startująca z 17 numerem startowym była rewelacją tych rozgrywek. Znakomity początek ligi w postaci dwóch zwycięstw nad faworytami utwierdził nasz młody zespół w posiadane umiejętności i możliwość gry nie tylko utrzymania się w II Lidze, ale także sprawił, że awans do I Ligi stawał się realny do ostatniego spotkania. Niestety faworyci okazali się za mocni. Mecz zakończył się remisem i to nasi przeciwnicy – Korona Zakrzewo w następnym roku zagrają w I Lidze. Nasi zawodnicy mogą poszczycić się osiągnięciami indywidualnymi; Alicja Wojs – jako 11 – latka zajęła 1 miejsce na szachownicy nr 4, rywalizując z chłopcami do lat 14 i wypełniła normę na kandydata oraz Krzysztof Ciepły, który wypełnił normę na kat. I.

Osiągnięty wynik drużyny UKS Baszta Wodzisław Śl. – 6 miejsce w rozgrywkach szachowych na poziomie centralnym , był możliwy dzięki wprowadzeniu, za zgodą władz miasta Wodzisławia Śląskiego, powszechnej nauki gry w szachy we wszystkich placówkach oświatowych naszego miasta i powstaniu Centrum Szkolenia Szachowego w Wodzisławiu Śląskim dla młodzieży uzdolnionej sportowo. Udział w rozgrywkach II Ligi drużyny UKS Baszta Wodzisław Śl. był możliwy dzięki wsparciu udzielonemu przez: Urząd Miasta Wodzisław Śląski, Śląski Związek Szachowy oraz firmę Fire-System i Hotel Tatra