Turniej odbył się w dniach 15-19 sierpnia w Mińsku, stolicy Białorusi. W Mistrzostwach Świata wzięło udział 740 zawodników z 34 państw. Polskę reprezentowało 21 zawodników i zawodniczek w przedziale wiekowym: 8-12 lat. Alicja, która na co dzień szkoli się w wodzisławskim UKS Baszta, startowała w grupie dziewcząt do lat 10. Dziesięciolatka w szachach szybkich (9 rund po10 min plus 5s) zdobyła 5,0 pkt i zajęła 43 miejsce. To bardzo dobry wynik zważywszy, że w tej kategorii startowało aż 93 uczestników. W szachach błyskawicznych (9 rund po 5 min plus 2 s), w których wzięło udział 84 zawodniczek, dziewczynka z 4,5 punktami uplasowała się na 37 miejscu. Szachistka przygotowywała się do turnieju pod okiem trenera – Mikołaja Karalchuka.

Alicja Wojs z wodzisławskiego klubu Baszta ma już na swoim koncie sukcesy turniejowe na poziomie krajowym. W Mistrzostwach Polski, rozegranych w Szklarskiej Porębie na przełomie lutego i marca tego roku, Alicja Wojs zajęła 6 miejsce. Przedstawiciele UKS Baszta podkreślają, że wyjazd na międzynarodowy turniej na Białoruś nie byłby możliwy bez wsparcia sponsorów.

  • Ogromne podziękowania należą się właścicielom zakopiańskiego Hotelu Tatra oraz wodzisławskiej firmie Fire-System, którzy sfinansowali wyjazd. Miasto Wodzisław Śląski ufundowało materiały promocyjne. Dziękujemy także za gorący doping kibiców, komentarze czytane były na bieżąco.