W dniu 12 czerwca, w Szkole Podstawowej Nr 1 odbył się turniej podsumowujący naukę gry w szachy w Wodzisławiu Śląskim. Dzięki funkcjonowaniu w Wodzisławiu Śląskim Centrum Szkolenia Szachowego, w przedszkolach, w klasach II oraz w Szkole Podstawowej Nr 1 – w klasach 1-3 odbywają się regularne lekcje szachowe. Obecny rok szkolny 2020/2021 był trudy dla uczniów z uwagi na wszystkie obostrzenia sanitarne. Jak widać nie przeszkodziło to klubowi UKS Baszta na dotarcie do uczniów szkół i przedszkoli. Nasi trenerzy Pan Mikolai Karalchuk, Mariusz Kieś, Maciej Mroziak i Dawid Sułkowski mogli prowadzić zajęcia wśród przedszkolaków i uczniów klas II w ramach CSS. Dzięki temu programowi stworzonemu przez UKS Baszta, Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego i Śląski Związek Szachowy oraz przy poparciu wielu znakomitych osób miedzy innymi Pani Senator Ewy Gawędy i Pana Posła Adama Gawędy mieliśmy możliwość przeprowadzenia w siedzibie UKS Baszta Wiosennego Wodzisławskiego Turnieju Szachowego dla dzieci. Celem turnieju było propagowanie szachów jako dyscypliny sportowej wśród dzieci objętych nauką gry w szachy w Wodzisławiu Śląskim.

Turniej odbył się w systemie Szwajcarskim z 7 rundami i czasem gry P 10. Dzieci podzielone były na dwie grupy – do 7 lat (przedszkola) i do lat 10 (klasy II). Turniej cieszył się ogromnym powodzeniem, a udział w nim wzięło ponad 50 uczestników!
Cały turniej przebiegał w bardzo przyjaznej i sympatycznej atmosferze. Młodzi adepci sztuki szachowej pokazali jak może przebiegać rywalizacja połączona z zabawą.


Prestiżu naszemu turniejowi dodała wizyta Posła Adama Gawędy, który otworzył tegoroczne rozgrywki i objął honorowym patronatem turniej, a także ufundował upominki dla wszystkich uczestników turnieju. Swoją obecnością zaszczycili turniej również Wiceprezes Śląskiego Związku Szachowego Pan Michał Paździora i Pani Dyrektor SP nr 1 Justyna Orszulak.

Składamy serdeczne podziękowania Państwu Adamowi i Ewie Gawęda, którzy zawsze służą wsparciem i pomocą we wszystkich działaniach Klubu UKS Baszta, gospodarzom miejsca i współorganizatorom – Panu Prezydentowi Wodzisławia Śląskiego Mieczysławowi Kiecy, pracownikom Wydziałowi Edukacji w Wodzisławiu Śląskim i Pani Dyrektor Justynie Orszulak za wszelki wsparcie w prowadzeniu działań związanych z propagowaniem królewskiej gry. Za słodki poczęstunek dla dzieci dziękujemy Firmie Piekarnia Kozielski (było pysznie). Specjalne podziękowania dla wszystkich wolontariuszy, rodziców, członków klubu i osób zaangażowanych w przygotowanie imprezy.