Wodzisławscy szachiści wzorem lat ubiegłych włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji zorganizowano VI Międzynarodowy Turniej Szachowy pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski. Tym razem gospodarzem dwudniowych rozgrywek był Gościniec Wodzisławski.

W zawodach wzięło udział 80 szachistów z Polski, Czech i Słowacji, którzy grali tempem 7 rund po 60 minut na zawodnika. Najmłodszy uczestnik miał 6 lat, a najstarszy – 81.

Turniej otwarła Pani Barbara Chrobok – zastępca Prezydenta. Nagrody dla zwycięzców wręczał Prezydent Miasta – Pan Mieczysław Kieca. Na turnieju obecni byli też: Andrzej Matusiak – członek Zarządu Polskiego Związku Szachowego, Jiri Novak – szachowy sędzia międzynarodowy oraz radni dzielnicy Wilchwy.

Prezydent miasta Wodzisław Śląski Pan  Mieczysław Kieca w swoim wystąpieniu pochwalił organizatorów turnieju. Podkreślił, że UKS Baszta w wzorowy sposób przygotował i przeprowadził zawody na poziomie dotychczas nieznanym w naszym mieście. Pan Prezydent wyraził gotowość zabezpieczenia finansowania tego turnieju w roku przyszłym w formule rozgrywek 3 – dniowych. Stawia to przed organizatorami dodatkowe wyzwania, ale dotychczasowe doświadczenia w organizacji tego typu turniejów pozwalają optymistycznie patrzeć na rozwój szachów w naszym mieście.

Gościem honorowym Turnieju był senator naszego regionu Pan Adam Gawęda, wieloletni sympatyk rozwoju szachów w naszym mieście. W swoim wystąpieniu podzielił się uwagami na temat przyszłości naszego regionu i konieczności zmian w kształceniu młodego pokolenia. Stwierdził, że należy położyć nacisk na rozwój szachów jako dyscypliny rozwijającej nowy sposób myślenia, myślenia logicznego i przyszłościowego. Wyraził gotowość wsparcia organizacyjnego w działalność klubu na rzecz jego dalszego rozwoju.

Chęć nawiązania współpracy z UKS Baszta wykazali zagraniczni goście, przedstawiciele Klubu Interchess Frydek – Mistek (Czechy), władze miasta Cadca (Słowacja) oraz Ostrawy (Czechy), którzy przedstawili konkretne propozycje.

Turniej odbył się dzięki środkom finansowym pozyskanym z Urzędu Miasta Wodzisław ŚL.

Wyniki:
grupa 2007 i młodsi
1.   Ciepły Krzysztof            7,0 pkt    UKS Baszta Wodzisław Śl
2.   Fizer Marek                  6,0 pkt    Interchess Frydek – Mistek
3.   Mrozek Wojciech           5,0 pkt    UKS Baszta Wodzisław Śl
7.   Lach Alicja                    4,0 pkt    UKS Baszta     II msc w kat. dziewcząt
16. Wojs Alicja                    3,5 pkt    UKS Baszta     IV msc w kat. dziewcząt
19. Reszczyński Szymon      3,0 pkt    UKS Baszta
20. Mainka Zuzanna            3,0 pkt    UKS Baszta     V msc w kat. dziewcząt
23. Hubscher Mateusz         3,0 pkt    UKS Baszta
24. Jasielski Mateusz           3,0 pkt    UKS Baszta
25. Lach Beniamin               2,0 pkt    UKS Baszta
27. Tobiczyk Aleksandra       2,0 pkt    UKS Baszta    VI msc w kat. dziewcząt
28. Fryc Maksymilian           2,0 pkt    UKS Baszta
29. Suchodolski Nikolas       1,0 pkt    UKS Baszta
grupa 2006 – 2002
1.   Kotula Paweł                   5,5 pkt    UMKS Hetman Marklowice
2.   Demko Robert                 5,5 pkt    Interchess Frydek – Mistek
3.   Slivka David                    5,5 pkt    Interchess Frydek – Mistek
7.   Ursnik Patryk                  4,0 pkt     UKS Baszta
15. Mrozek Zofia                   4,0 pkt     UKS Baszta    III msc w kat dziewcząt
18. Walaszczyk Mikołaj          3,5 pkt     UKS Baszta
20. Mainka Anna                   3,0 pkt     UKS Baszta    VI msc w kat. dziewcząt
29. Borowski Tymoteusz        2,0 pkt     UKS Baszta
 grupa 2001 i starsi
1.   Zemkova Klara               6,0 pkt      Interchess Frydek – Mistek
2.   Sebesta Petr                  5,0 pkt      SK Slavia Orlova
3.   Olsar Zdenek                  4,5 pkt     SK Slavia Orlova
4.   Kowalczyk Marek            4,5 pkt      UKS Baszta
7.   Kubiniok Stanisław         3,5 pkt       UKS Baszta
9.   Szneider Kazimierz         3,5 pkt       UKS Baszta
13. Duż Stanisław                3,5 pkt       UKS Baszta
14. Liśnikowski Łukasz          3,0 pkt      UKS Baszta
Wielu zawodników startujących w tym turnieju to aktualni mistrzowie kraju,którzy uczestniczyli w Mistrzostwach Europy. Tym bardziej należy cieszyć się z dobrej postawy naszych młodych szachistów, którzy nie ulękli się utytułowanych rywali.

 

Wyniki szczegółowe:

http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_5665/results.html?l=pl&tb=10_

http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_5666/results.html?l=pl&tb=10_

http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_5664/results.html?l=pl&tb=10_

dsc01803 dsc01808 dsc01819 dsc01832 dsc01833 dsc01845 dsc01849 dsc01869 dsc01883 dsc01890

 

Kategorie: Aktualności