Szachowe zmagania odbyły się w Estonii na początku grudnia. Alicja Wojs i Maja Moczała znalazły się w gronie 6 reprezentantek Polski do lat 10. Zawodniczki mogły reprezentować nasz kraj dzięki dobrym wynikom klubu „Baszta” osiągniętych w szachach szybkich i błyskawicznych podczas Mistrzostw Polski, które odbyły się na przełomie lipca i sierpnia w Rzeszowie.
Od 1 do 3 grudnia podczas ME w Tallinnie o miejsce na podium walczyły 52 dziewczynki z 12 państw. Dwa pierwsze dni mistrzostw poświęcone były turniejowi Rapid – szachy szybkie – 9 rund, z tempem gry 15 minut i 10 sekund na posunięcie dla grającej. W tych rozgrywkach Alicja Wojs z wodzisławskiego UKS „Baszta” wywalczyła 5, 5 punktu i zajęła 14 miejsce, a Maja Moczała z 5 punktami na koncie zajęła 19 miejsce. Jeszcze lepszy wynik młode szachistki osiągnęły 3 grudnia w szachach błyskawicznych, rozgrywanych w tempie 3 minuty i 2 sekundy na ruch dla zawodniczki. Alicja Wojs wywalczyła najlepszy wynik osiągnięty przez polską szachistkę w tej kategorii. Zdobyła 6,5 punktu i zajęła 8 miejsce. Debiutująca na imprezie tej rangi – Maja Moczała z 5 punktami zajęła 32 miejsce.

Działacze z UKS „ Baszta” podkreślają, że wyniki osiągane przez młodych szachistów z Wodzisławia Śląskiego na poziomie międzynarodowym, to efekt wprowadzonej od 2015 roku do wodzisławskich placówek oświatowych, nauki gry w szachy. Nie bez znaczenia jest także uruchomienie dla uzdolnionej szachowo młodzieży Centrum Szkolenia Szachowego w Wodzisławiu Śląskim. Umowę na jego funkcjonowanie podpisali pod koniec sierpnia 2019 roku prezydent miasta Mieczysław Kieca, prezes Śląskiego Związku Szachowego Andrzej Matusiak oraz prezes UKS „ Baszta” Adam Wojs

– Ogromne podziękowania za wsparcie finansowe należą się także Łucjanowi Wnukowi, właścicielowi Gościńca Wodzisławskiego. To nie pierwszy raz, kiedy mogliśmy liczyć na jego pomoc – mówi Adam Wojs.