17 maja 2016 roku w gościnnych progach Senatu RP odbył się już 5 Finał Akcji Szachiści grają dla Polonii. Zebrane fundusze podczas turniejów rozgrywanych w całej Polsce przeznaczono w tym roku na zaproszenie dzieci z Litwy do uczestnictwa w obozie szachowym w naszym kraju. W turnieju finałowym udział wzięło 67 młodych szachistów, wyłonionych z turniejów eliminacyjnych, a także gość specjalny Marszałek Marek Borowski – który zasiadł przy szachowych stolikach. Klub UKS „Baszta” Wodzisław Śląski reprezentowało czworo szachistów : Zofia Mrozek, Oliwia Czerwińska, Krzysztof Ciepły i Adam Gardian. Na ceremonii otwarcia, prowadzonej przez wiceprezesa PZSzach Adama Dzwonkowskiego, pojawili się goście: gospodarz Stanisław Karczewski – Marszałek Senatu, Andrzej Dera – Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, Ryszard Joanna Urban – Wicedyrektor Biura Komunikacji Społecznej. Odczytano także list Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego. Polski Związek Szachowy reprezentowany był ponadto przez Annę Mrozińską – Członka Zarządu, Patrycję Wyżlic – Dyrektora Biura i Annę Harazińską – specjalistkę ds. sportu. Zawodnicy rozegrali 7 partii granych tempem 7′. Nasi zawodnicy dobrze radzili sobie w tak doborowym towarzystwie najlepszych graczy. Po rozegraniu turnieju finałowego zawodnicy wraz z opiekunami zwiedzili najważniejsze pomieszczenia budynków Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej, zjedli obiad w sejmowej restauracji i po odebraniu pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków wyruszyli na zwiedzanie stolicy. Podczas dwudniowego pobytu zawodnicy naszego klubu mieli możliwość zobaczyć Zamek Królewski z częścią Starego Miasta, Pałac Prezydencki na Krakowskim Przedmieściu, byliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego, zobaczyliśmy wiele miejsc związanych z historią Warszawy i dziejami Polski. By nasz pobyt w stolicy miał też współczesne oblicze byliśmy w Planetarium zobaczyliśmy prowadzony na żywo pokaz „Słoneczna podróż”, podczas którego prezenterzy wyjaśniali przyczyny występowania pór roku i oświetlenia różnych stref Ziemi. Bardzo dużo entuzjazmu wzbudziła możliwość zwiedzenia wystaw w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy „dotknąć” fizyki wokół nas, wziąć udział w Teatrze Wysokich Napięć i poznać Tajemnice Zmysłów Ludzkiego Ciała. Bardzo dziękujemy Panu Marszałkowi Karczewskiemu za gościnność w Senacie, władzom Polskiego Związku Szachowego za zorganizowanie akcji Finałowej oraz Panu Senatorowi Adamowi Gawędzie za udzieloną nam pomoc w przyjeździe na Turniej Finałowy. Będzie to dla nas niezapomniane przeżycie.

20160517_104658

Kategorie: Aktualności