Wodzisławscy szachiści wzorem lat ubiegłych włączyli się w obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji zorganizowano VII Międzynarodowy Turniej Szachowy pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Wodzisław Śląski. Gospodarzem dwudniowych rozgrywek, podobnie jak w ubiegłym roku, był Gościniec Wodzisławski.

W zawodach wzięło udział 89 szachistów z Polski, Czech i Słowacji, którzy grali tempem 7 rund po 60 minut na zawodnika. Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat, a najstarszy – 82.

Turniej otwarła Pani Barbara Chrobok – zastępca Prezydenta. Nagrody dla zwycięzców wręczał Prezydent Miasta – Pan Mieczysław Kieca. Na turnieju obecni byli też radni dzielnicy Wilchwy.

Prezydent miasta Wodzisław Śląski Pan  Mieczysław Kieca w swoim wystąpieniu pochwalił organizatorów turnieju. Podkreślił, że UKS Baszta wzorowo przygotował i przeprowadził zawody na wysokim poziomie. Pan Prezydent wyraził gotowość zabezpieczenia finansowania tego turnieju w roku przyszłym.

Gościem honorowym Turnieju był senator naszego regionu Pan Adam Gawęda, wieloletni sympatyk rozwoju szachów w naszym mieście. W swoim wystąpieniu podzielił się uwagami na temat przyszłości naszego regionu i konieczności zmian w kształceniu młodego pokolenia. Stwierdził, że należy położyć nacisk na rozwój szachów jako dyscypliny rozwijającej nowy sposób myślenia, myślenia logicznego i przyszłościowego. Wyraził gotowość wsparcia organizacyjnego w działalność klubu na rzecz jego dalszego rozwoju.

Turniej odbył się dzięki środkom finansowym pozyskanym z Urzędu Miasta Wodzisław Śl.

Turniej rozegrano w 3 kategoriach wiekowych, 7 rund po 60 min. na zawodnika.

Kategoria 2002 i starsi

1.Szneider Kazimierz      UKS Baszta Wodzisław Śląski

2.Zemkova Klara              Interchess Frydek-Mistek CZ

3.Demko Robert              SK Slavia Orlova CZ

4.Jaromin Michał            Rudziczka

5.Kubiniok Stanisław      UKS Baszta Wodzisław Śląski

6.Kowalczyk Marek        UKS Baszta Wodzisław Śląski

9.Duź Stanisław              UKS Baszta Wodzisław Śląski

Kategoria 2007 – 2003

1.Króliczek Gabriela     MKSz Rybnik

2.Warchoł Kamil           Akademia Szachowa Gliwice

3.Kotula Paweł              Hetman Marklowice

4.Maślanka Wojciech   MKSz Diagonalia Imielin

5.Bialik Nikodem          UKS Rodło Opole

6.Ciepły Krzysztof         UKS Baszta Wodzisław Śląski

Wyniki pozostałych zawodników UKS Baszta:

8.Mrozek Zofia  14.Mrozek Wojciech  16.Mainka Anna  19.Walaszczyk Mikołaj  23.Jasielski Mateusz  27.Lach Alicja  28.Płusa Michał  35.Brawańska Julia  36.Szopa Wiktor

Kategoria 2008 i młodsi

1.Duda Leon                  KSz AZS Politechnika Śląska Gliwice

2.Kubik Bartosz             MKSz Rybnik

3.Zemek Antonin          Interchess Frydek-Mistek CZ

4.Cerven Samuel          TJ Slavia Orlova  CZ

5.Cierniak Kaja              MKSz Rybnik

6.Carnecky Viliam       SK Mladost Żilina SVK

Wyniki zawodników UKS Baszta:

8.Wojs Alicja  12.Reszczyński Szymon  14.Mainka Zuzanna  16.Piofczyk Mateusz  20.Moczała Maja  21.Lach Beniamin  27.Kwiczala Dorian  29.Skoczylas Oskar  34.Suchodolski Nikolas  39.Brocki Wiktor

W turnieju wzięło udział wielu młodych szachistów reprezentujących 17 klubów z Polski oraz czołowi zawodnicy z Czech i Słowacji.