Relacja z dwóch ostatnich turniejów Rapid Tour 🇨🇿 i podsumowanie całego cyklu będącego częścią Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Ostravsky Konik.

Šenov Open 2023 🇨🇿 – 15 kwietnia, szachy szybkie P13’+2″.

W turnieju wzięło udział 108 zawodników, 8 z tytułami międzynarodowymi. Średni ranking FIDE turnieju – 1563.

Nasz klub reprezentowało siedmioro zawodników:

Maja Moczała, Mikołaj Walaszczyk, Diana Rduch, Alicja Lach, Tymoteusz Krzystała, Agnieszka Słanina i Julia Kolorz.

Najlepsze wyniki osiągnęły:

• Maja Moczała – 37. miejsce, 5 pkt. na 9.
  • Diana Rduch +123 punkty w rankingu FIDE

Wszyscy zawodnicy Baszty obecni w tym turnieju podnieśli swój ranking FIDE!

Bohuslavice Open 2023 🇨🇿 – 22 kwietnia, szachy szybkie P13’+2″.

W turnieju brało udział 178 zawodników, w tym aż 14 z tytułami międzynarodowymi (3 arcymistrzów). Średni ranking FIDE turnieju – 1509.

Klub reprezentowało ośmioro zawodników:

Diana Rduch, Paweł Buszka, Tymoteusz Krzystała, Wojciech Mrozek, Kacper Staniczek, Paweł Herok, Małgorzata Mamak i Wojciech Swoboda.

Najlepsze wyniki osiągnęli:

• Kacper Staniczek +202 pkt w rankingu FIDE! Najwyższe miejsce „Baszty” z wynikiem 5,5 pkt, zdobył aż dwie nagrody: 2. miejsce w kategorii Open do 1600 FIDE, 2. miejsce w kategorii chłopców do lat 12
  • Wojciech Swoboda +147 pkt. w rankingu FIDE (5 pkt)
  • Małgorzata Mamak +127 pkt. w rankingu FIDE i 3. miejsce w kategorii dziewcząt do lat 12
  • Diana Rduch +80 pkt. w rankingu FIDE

Podsumowanie Rapid Tour 2023 🇨🇿

Cykl trwał prawie 4 miesiące i składał się z 7 turniejów szachów szybkich, po 9 rund P13’+2″ (Petrvald P15′).

Łącznie udział wzięło w nich 473 osób, w tym aż 15 zawodników „Baszty” ♜

🔸 Wszyscy notowani przez FIDE podnieśli swój ranking!

🔸 Wielu naszych zawodników zajęło miejsca w pierwszych trójkach poszczególnych kategorii wiekowych, między innymi: Kacper Staniczek (dwukrotnie – zawodnicy <1600 FIDE, chłopcy do lat 12), Maja Moczała (juniorzy do lat 14), Julia Kolorz (juniorzy do lat 10), Małgorzata Mamak (dziewczęta do lat 12).

Poszczególne turnieje różniły się między sobą zasadami podziału na kategorie, a informacje o wynikach były podawane wyłącznie na turniejach, dlatego nie mamy możliwości weryfikacji i wymienienia wszystkich osób bez informacji pochodzących od uczestników. Przepraszamy, jeśli ktoś został pominięty.

🔸 Lista wszystkich zawodników Baszty (alfabetycznie) oraz największe sumaryczne zmiany rankingu:

• Paweł Buszka – 3 turnieje
  • Maja Głomska – 1 turniej
  • Paweł Herok – 3 turnieje
  • Julia Kolorz – 5 turniejów
  • Tymoteusz Krzystała – 4 turnieje, +197 pkt. FIDE
  • Alicja Lach – 3 turnieje, +125 FIDE
  • Beniamin Lach – 2 turnieje, +150 FIDE
  • Małgorzata Mamak – 1 turniej, +127 FIDE
  • Maja Moczała – 4 turnieje, +110 FIDE
  • Wojciech Mrozek – 4 turnieje, +165 FIDE
  • Diana Rduch – 5 turniejów, +385 FIDE
  • Agnieszka Słanina – 1 turniej
  • Kacper Staniczek – 2 turnieje, +283 FIDE
  • Wojciech Swoboda – 1 turniej, +147 FIDE
  • Mikołaj Walaszczyk – 3 turnieje, +170 FIDE

🔸 W końcowej klasyfikacji cyklu w kategorii do 1700 punktów FIDE najwyższe miejsca zajęli:

• Maja Moczała – 10. miejsce 19,5 pkt (4 turnieje)
  • Diana Rduch – 17. miejsce 19,0 pkt (brano pod uwagę najlepsze 4 z 5 turniejów)
  • Mikołaj Walaszczyk – 18. miejsce 18,5 pkt (4 turnieje)

Już niedługo ostatnia, główna część festiwalu Šachový festival Ostravský koník – dziewięciodniowy turniej Open w szachach klasycznych: 9 rund, 90 minut na 40 posunięć, dodatkowe 30 minut po wykonaniu 40. posunięcia i 30 sekund po każdym ruchu od pierwszego posunięcia.

Galeria – Šenov Open 2023

Galeria – Bohuslavice Open 2023