Listopadowe rozgrywki szachowe, organizowane przez UKS Baszta to już niemal tradycja w naszym mieście. W tym roku w dniach 16-17 listopad turniej odbył się pod hasłem „15 lat razem w Unii” .

  • Główne cele tegorocznych zawodów to promocja i propagowanie przynależności Polski do Unii Europejskiej, nawiązanie współpracy z południowymi sąsiadami Polski oraz popularyzacja szachów wśród dzieci i młodzieży – mówi Adam Wojs, prezes UKS Baszta.

Wodzisław Śląski jest miastem, jednym z nielicznych w Polsce, w którym we wszystkich szkołach podstawowych i przedszkolach są organizowane obowiązkowe zajęcia szachowe. W tych zajęciach bierze udział 1.500 dzieci. Prowadzą je doświadczeni trenerzy klubowi UKS Baszta. Niedoceniana przez wielu dyscyplina uczy logicznego i strategicznego myślenia, planowania, cierpliwości i wytrwałości.

Turniej, który odbył się w dniach 16 – 17 listopada w „Gościńcu Wodzisławskim”, zgromadził wielu znamienitych gości m.in. ministra Adama Gawędę i jego żonę senator Ewę Gawędę, którzy od lat kibicują wodzisławskiemu klubowi. Obecni byli także Andrzej Matusiak, prezes Śląskiego Związku Szachowego czy Jerzy Karp, honorowy członek klubu, pomysłodawca tego turnieju.

Rozgrywki po raz pierwszy zostały zgłoszone do rankingu FIDE co podniosło rangę turnieju i zgromadziło wielu silnych graczy z kraju i zagranicy w liczbie 119, w tym 27 z UKS Baszta Wodzisław Śl. Sędzią głównym zawodów był Jiri Novak z SK Slavia Orlova. Zawody odbywały się w trzech grupach wiekowych:
W końcowej klasyfikacji zwycięzcami zostali:
– kategoria 2009 i młodsi – dziewczyny
1 miejsce Alicja Wojs POL UKS Baszta Wodzisław Śląski  zwyciężczyni turnieju w swojej kategorii
2 miejsce Maja Moczała POL  UKS Baszta Wodzisław Śląski
3 miejsce Daniela Kozusnikova CZE Interchess Frydek-Mistek
– kategoria 2009 i młodsi – chłopcy
1 miejsce Marek Konieczny POL UKS Pałac Młodzieży Katowice
2 miejsce Wiktor Zmarzły POL Akademia Szachowa Gliwice
3 miejsce Maciej Hryniewicz POL KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice
– kategoria 2008-2005 – dziewczyny
1 miejsce Aleksandra Kieca POL KŚ Akademia Szachowa Gliwice
2 miejsce Anna Mainka POL  UKS Baszta Wodzisław Śląski
3 miejsce Miriam Mikova SVK ŠK Caissa Čadca
– kategoria 2008-2005 – chłopcy
1 miejsce Leon Duda POL KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice – zwycięzca turnieju w swojej kategorii
2 miejsce David Juracak CZE Interchess Frydek-Mistek
3 miejsce Matyas Kanak CZE Interchess Frydek-Mistek
– kategoria 2004 i starsi
1 miejsce Kazimierz Drabiniok POL KSz Zefir Boguszowice
2 miejsce Klara Zemkova CZE Interchess Frydek-Mistek
3 miejsce Kondys Piotr POL KSz Silesia Racibórz

Współorganizatorem imprezy był Urząd Miasta w Wodzisławiu Śląskim. Honorowy patronat nad turniejem objął prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy na następne turnieje organizowane przez Klub  UKS Baszta Wodzisław Śląski
Zapraszamy do obejrzenia Galerii poniżej.

15 lat razem w Unii – UKS Baszta