Młodzi szachiści UKS Baszta Wodzisław Śl. z sukcesami uczestniczyli w VII Międzynarodowym Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który odbył się w dniach 13 i 14 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Organizatorami zawodów byli; Śląski Związek Szachowy, Miasta Katowice i Miszkolc, Urząd Marszałkowski oraz kluby szachowe z terenu Katowic. Wśród 902 zawodników reprezentujących; Czechy, Finlandię, Grecję, Gruzję, Japonię, Luksemburg, Łotwę, Polski, Rosji, Ukrainy i Węgier znalazło się 15 naszych zawodników.

Dużym sukcesem było; 5 miejsce Alicji Wojs w grupie C oraz 7 miejsce Krzysztofa Ciepłego w Grupie B. Udany debiut zaliczyli: Paweł Herok, Agnieszka Słanina i Franciszek Tatarczyk, którzy na swoich pierwszych zawodach rangi międzynarodowej uzyskali bardzo dobre wyniki i zdobyli kategorie szachowe.

W końcowej klasyfikacji nasi zawodnicy zdobyli w 9 partiach następujący dorobek punktowy;

Grupa OPEN (uczestników 399)

Patryk Urśnik 4,5 pkt 216 msc

Grupa A (uczestników 82)

Anna Mainka 5,5 pkt 16 msc, 4 wśród dziewcząt
Mikołaj Walaszczyk 5,5 pkt 21 msc

Grupa B (uczestników 123)

Krzysztof Ciepły 6,5 pkt 7 msc
Alicja Lach 5,0 pkt 43 msc
Beniamin Lach 2,5 pkt 114 msc

Grupa C (uczestników 160)

Alicja Wojs 7,0 pkt 5 msc 1 wśród dziewcząt
Maja Moczała 5,5 pkt 38 msc
Szymon Reszczyński 5,0 pkt 58 msc
Paweł Herok 5,0 pkt 68 msc
Wojciech Swoboda 4,0 pkt 95 msc
Diana Rduch 3,0 pkt 130 msc

Grupa D (uczestników 74)

Agnieszka Słanina 5,0 pkt 27 msc 6 wśród dziewcząt - zdobyła IV kategorię szachową
Wiktor Brocki 4,0 pkt 53 msc
Franciszek Tatarczyk 3,0 pkt - 60 msc - zdobył V kategorię szachową

Rozgrywki przeprowadzone zostały w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund w podziale na grupy turniejowe:

GRUPA OPEN FIDE - turniej otwarty dla wszystkich 
GRUPA A – juniorzy rocznik 2005 lub młodsi
GRUPA B – juniorzy rocznik 2007 lub młodsi
GRUPA C – juniorzy rocznik 2009 lub młodsi
GRUPA D – juniorzy rocznik 2011 lub młodsi
GRUPA E – juniorzy rocznik 2012 lub młodsi

Tempo gry zostało dobrane dla poszczególnych GRUP

GRUPA A, B, C, OPEN – 10 minut + 5 sekund na wykonanie każdego posunięcia od początku partii
GRUPA D, E – 30 minut na całą partię, możliwość uzyskania IV i V kategorii szachowej

Wyniki osiągnięte przez naszych młodych szachistów na zawodach tak wysokiej rangi świadczą o właściwej drodze rozwoju tej dyscypliny sportowej w Wodzisławiu Śl. Powszechna nauka gry w szachy w szkołach podstawowych naszego miasta i dobra praca trenera klubowego to gwarancja dalszych sukcesów. Wyjazd na turniej został w całości sfinansowany ze środków klubu UKS Baszta Wodzisław Śl., a opiekę nad młodymi zawodnikami w trakcie dwudniowych zawodów sprawowali ich rodzice.