W dniach 29-31 września w Bydgoszczy odbyło się jedne z najważniejszych szachowych wydarzeń w Polsce – Mistrzostwa Polski Młodzików i Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Wzięło w nim udział ponad 1300 zawodników, w tym cztery nasze reprezentantki, i to z sukcesami – Maja Moczała i Julia Szczurek zdobyły po dwa puchary!

Zawody trwały trzy dni. Najpierw odbył się dwudniowy turniej szachów szybkich – 11 rund tempem 15 minut + 10 sekund doliczanych na każdy ruch. W trzecim dniu zorganizowano turniej szachów błyskawicznych, 13 rund tempem 3 minuty + 2 sekundy doliczanego czasu. W każdej z grup, po 10 partii na najwyższych stolikach było transmitowanych na żywo.

Ten wyjątkowy turniej zasługuje na szczegółową relację uczestników. Poniżej nasze cztery reprezentantki i ich wyniki:

Maja Moczała – grupa juniorek do lat 14. Maja od lat należy do ścisłej czołówki polskich juniorek. Choć w czołówce grupy D14 nie było łatwo, poziom był bardzo wysoki i wyrównany, nasza reprezentantka jednak przez oba turnieje walczyła na najwyższych stolikach i wygrywała! W szachach szybkich wywalczyła 7 zwycięstw i remis, przegrywając z m. in. z dwiema zawodniczkami pochodzącymi z Ukrainy, które okazały się bezkonkurencyjne (1. i 2. miejsce), za to zwyciężając z wielokrotnymi medalistkami MP. W turnieju szachów błyskawicznych Maja przegrała tylko raz!

▪ szachy szybkie – 7,5 punktu, puchar za 6. miejsce na 65 osób. 🏆
▪ szachy błyskawiczne – 9 punktów, puchar za 5. miejsce! 🏆

Julia Szczurek – grupa młodziczek do lat 8. Julia od wielu miesięcy zaskakuje nas kolejnymi sukcesami. W swojej grupie wiekowej już od dłuższego czasu należy do czołówki Polski i tym występem tylko to potwierdziła! Przez całe zawody grała fantastycznie, bez przerwy utrzymując się ścisłej w czołówce, walcząc o najwyższe lokaty. Na twarzy bardzo ambitnej 8-latki widać było skupienie, ale też silne emocje, jednak po nielicznych porażkach smutek szybko mijał, a wracał uśmiech, zapał do gry i chęć wygranych. Nie bez powodu Julia już za kilka dni wybiera się na Mistrzostwa Europy, a później Mistrzostwa Świata!

▪ szachy szybkie – 7 punktów i puchar za zdobycie 6 miejsca na 47 zawodniczek, 🏆
▪ szachy błyskawiczne – 8,5 punktu i również 6. miejsce nagradzane pucharem! 🏆

Julia Kolorz – juniorki do lat 10. To bardzo utalentowana i pełna motywacji dziewczyna, która robi duże postępy, nikogo się nie boi, a do każdej partii idzie z silną wolą walki nie patrząc na to, z kim przyszło jej się mierzyć. Niektóre z rund wygrywała wręcz w rekordowym tempie, zapewne zawstydzając swoje rywalki! W swojej grupie grała z bardziej doświadczonymi dziewczynami. Sama niedawno zdobyła II kategorię, ale mimo to poradziła sobie świetnie w obu turniejach, wielokrotnie awansując na czołowe stoliki. Szczególnie w turnieju blitz widać było jej zapał do gry, walkę o każdy punkt i szybkość w podejmowaniu decyzji.

▪ szachy szybkie – 6,5 punktu, 27. miejsce na 92
▪ szachy błyskawiczne – 7 punktów, 31. miejsce

Małgorzata Mamak – juniorki do lat 12. Dokładnie rok od rozpoczęcia nauki gry, jako jedna z najmniej doświadczonych osób na całych mistrzostwach, trafiła od razu do bardzo trudnej grupy i walczyła z dziewczętami o 5-7 letnim doświadczeniu, w tym wielokrotnymi medalistkami z kategoriami I i I++. Mimo to, pełna zapału i pasji do szachów 11-latka dała sobie radę, zahaczając kilkukrotnie o czołowe miejsca i najwyższe stoliki. W szachach szybkich, biorąc pod uwagę poziom grupy D12, uzyskała bardzo dobrą lokatę zdobywając połowę punktów i pokonując wszystkie cztery „II” z jakimi przyszło jej się zmierzyć. W turnieju blitz, po 6 bardzo dobrych rundach na wysokich stolikach niestety przeważył brak doświadczenia i olbrzymi stres, w ostatnich partiach wyczerpanej stresem Małgosi zabrakło odrobiny koncentracji i kilku cennych sekund.

▪ szachy szybkie – 5,5 pkt, 38. miejsce na 79 osób,
▪ szachy błyskawiczne – 4 punkty i 65. lokata.

Mistrzostwa Polski to niesamowite emocje, stres, zmęczenie, wszystko nieporównywalne z żadnym innym turniejem. Napięcie, szczególnie dla osób z małym doświadczeniem w zawodach tej rangi, zaczyna się już rano, na długo przed pierwszą rundą o 9:30 i trwa nieprzerwanie do 17:30. Przez trzy dni z rzędu, 24 krótkie rundy pełne maksymalnego skupienia i następujące po nich przerwy, w których nie ma zbyt wiele czasu na odpoczynek i przygotowanie. Na sali można było spotkać osoby szczęśliwe, że w całym turnieju tej rangi zdołały uzyskać 1 lub 2 punkty, jednocześnie inni byli załamani, bo mimo bycia faworytem nie stanęli na podium.

Szczególne emocje widać było w turnieju blitz. To rozgrywki, które często organizuje się dla zabawy i oderwania od szachów klasycznych. Tu jednak walczyło się o dużą stawkę, a przez te kilka minut gry nie można było sobie pozwolić nawet na kilka sekund dekoncentracji czy drobny błąd.

Pomimo tego, jest to niesamowite przeżycie i przygoda, a sama możliwość udziału w mistrzostwach i umiejętność gry na tym poziomie jest wyróżnieniem i powodem do dumy. Nasze reprezentantki stanęły na wysokości zadania, grając z czołówką polskich juniorów i dając z siebie wszystko. Wszystkie mogą być bardzo zadowolone ze swoich wyników i całej czwórce serdecznie gratulujemy nie tylko gry na bardzo wysokim poziomie, ale też odwagi, wytrwałości w pracy i dążeniu do celu, jakim był udział w Mistrzostwach Polski!

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, w tym kilku profesjonalnie wykonanych fotografii naszych zawodniczek podczas gry! (zdjęcia z rundy – fot. Agata i Krzysztof Szeląg)

Kategorie: Aktualności