Podsumowanie września. Wicemistrzostwo i srebrny medal na Mistrzostwach Śląska, znakomity występ na Mistrzostwach Europy, a dodatkowo liczna reprezentacja Baszty w katowickim Spodku.

Wydawać by się mogło, że miesiąc powrotów do szkoły nie będzie sprzyjał frekwencji na szachowych turniejach, ale było wręcz przeciwnie! W ubiegłym miesiącu aż 40 zawodników Baszty wystąpiło w różnego rodzaju zawodach – począwszy od lokalnych turniejów, a skończywszy na Mistrzostwach Europy!

🏆🇵🇱🔥 Indywidualne Mistrzostwa Śląska w Szachach Błyskawicznych (30.9.2023 – 1.10.2023)

W dwudniowych Mistrzostwach Śląska w blitzu wystąpiło tylko troje zawodników naszego klubu, ale wszyscy zakończyli turniej z bardzo dobrymi wynikami!

• Diana Rduchwicemistrzyni Śląska! Zajęła 2 miejsce 🥈 w grupie dziewcząt do 14 lat!
  • Agnieszka Słaninabrązowy medal i 3 miejsce 🥉 w grupie dziewcząt do 12 lat!
  • Franciszek Juruć – 8 miejsce w grupie chłopców do 8 lat.

🏆🇪🇺 Mistrzostwa Europy w Szachach Klasycznych

W tym 10-dniowym turnieju, który odbył się w Rumunii, wzięła udział nasza 8-letnia zawodniczka:

▪️ Julia Szczurek14 miejsce na 52 zawodniczki. Gratulujemy bardzo dobrego występu!

🏆🇨🇿 OPEN ORLOVA 2023

Sukces młodzieży UKS Baszta na Międzynarodowym turnieju szachowym OPEN ORLOVÁ 2023!
Poza turniejem dla młodszych zawodników współorganizowanym w sobotę, 30 września, tego samego dnia część klubowej młodzieży wzięła udział w czeskim turnieju Open w Orlovej.
Wśród blisko 100 zawodników znaleźli się także zawodnicy UKS Baszta zdobywając łącznie 4 puchary:

• Diana Rduch – 1 miejsce 🥇 dla najlepszej kobiety oraz 2 miejsce 🥈 w grupie do lat 14 (w klasyfikacji ogólnej miejsce 18)
  • Maja Moczała – 3 miejsce 🥉 w grupie do lat 14 (miejsce 21)
  • Kacper Staniczek – 2 miejsce 🥈 w grupie do lat 12 (miejsce 24)

Biorąc pod uwagę liczbę i poziom w punktacji FIDE uczestników świetnie zagrali także Wojciech Swoboda (34 miejsce) i Wojciech Mrozek (53 miejsce). Gratulujemy!

🏆 Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli w szachach – Synerise Cup Katowice 2023:

W grupie każdej klasy szkolnej nasz klub reprezentowali zawodnicy z różnych szkół powiatu wodzisławskiego, których chcielibyśmy niniejszym uhonorować za ich chęć walki szachowymi figurami wymieniając imiennie każdego z uczestników. Serdecznie gratulujemy!

klasy I:

• Zofia Langrzyk, 4/8 (ZSP nr 4 w Wodzisławiu Śl.)
  • Kamil Paszek, 3,5/8 (SP nr 5 w Wodzisławiu Śl.)
  • Franciszek Juruć, 5/8 (SP nr 3 w Ozimku)

klasy II:

• Julia Szczurek, 1. miejsce na podium️🥇, pkt. 7/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Karol Sitko, pkt. 5/8 (SP nr 2 w Wodzisławiu Śl.)
  • Jakub Łuciuk, pkt. 5/8 (PSP nr 5 w Opolu)
  • Krzysztof Słanina, pkt. 4/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Stanisław Uchański, pkt. 4/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)

klasy III:

• Danuta Lach, 3,5/8 (Zespół Szkół Rodzin Katolickich w Wodzisławiu Śl.)
  • Blanka Kiełkowska, pkt. 3/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Franciszek Langrzyk, pkt. 4/8 (ZSP nr 4 w Wodzisławiu Śl.)
  • Maksymilian Wojciechowski, pkt. 4/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Borys Mróz, 3/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)

klasy IV:

• Julia Kolorz, pkt. 4,5/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)

klasy V:

• Paweł Buszka, pkt. 5,5/8 (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Jakub Sitko, pkt. 5/8 (SP nr 2 w Wodzisławiu Śl.)

klasy VI:

• Agnieszka Słanina, pkt. 5,5/8 – 6 miejsce (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Małgorzata Mamak, pkt. 3,5/8 (SP nr 1 w Pszowie)

klasy VII:

• Diana Rduch, pkt. 5/8 – 5 miejsce (SP nr 1 w Wodzisławiu Śl.)
  • Tymoteusz Krzystała, pkt. 5/8 (SP nr 2 w Wodzisławiu Śl.)

Gratulujemy również naszej zawodniczce Alicji Lach, która niedawno uzyskała uprawnienia sędziego szachowego i debiutowała w tej roli w Spodku!

🏆 X Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko-Węgierskiej (9-10.09.2023)

W zawodach uczestniczyli:

• grupa do lat 7: Franciszek Juruć – miejsce 20/35, zdobył 4 pkt./9
  • grupa do lat 8: Karol Sitko – miejsce 20/31, zdobył 4 pkt./9
  • grupa do lat 8: Wiktor Zając – miejsce 23/31, zdobył 4 pkt./9
  • grupa do lat 10: Julia Kolorz – miejsce 15 wśród dziewcząt (w klasyfikacji ogólnej 49/70), zdobyła 4 pkt./9
  • grupa do lat 12: Kacper Staniczeknagradzane miejsce 5/63, zdobył 6,5 pkt./9
  • grupa do lat 12: Maja Głomska – miejsce 8 wśród dziewcząt (w klasyfikacji ogólnej 38/63), zdobyła 4 pkt./9
  • grupa do lat 12: Jakub Sitko – miejsce 44/63, zdobył 4 pkt./9
  • grupa do lat 14: Diana Rduch – podium: 🥇miejsce 1 wśród dziewcząt (w klasyfikacji ogólnej 9/47), zdobyła 5,5 pkt./9

🏆 Turniej szachowy „Pierwszy dzień jesieni” w Zabrzu (23-24.9.2023):

• Julia Szczurek – 1 miejsce 🥇 w grupie do lat 8 z wynikiem 8,5/9 zdobyła Ⅱ kategorię szachową! 🔥
  • Kacper Staniczek – w turnieju Open zdobył 3 miejsce w kategorii juniorów, był pierwszy wśród zawodników do lat 12!

🏆 Turniej dla dzieci i młodzieży w Pszowie (tylko dla uczniów – mieszkańców Pszowa):

• Małgorzata Mamak – 1 miejsce 🥇 w grupie A (rocznik 2008 i młodsi)
  • Julia Kolorz – 1 miejsce 🥇 i wygrane wszystkie partie w grupie B (rocznik 2012 i młodsi)

🏆 Zakończenie Wakacji – Czeladź, 6 rund P’30 (2 września)

• Maksymilian Wojciechowski – ️🥇5 punktów i 1 miejsce!
  • Kamil Paszek – 3 punkty, 9 miejsce,
  • Dominik Dziurok – 3 punkty, 11 miejsce,
  • Aleksander Dziurok – 2 punkty, 14 miejsce.

Wielkie brawa dla wszystkich naszych młodych szachistów, zwłaszcza dla pozostałych, niewymienionych powyżej osób, które w ubiegłym miesiącu zdecydowały się wziąć udział w turniejach. Pamiętajmy, że szachy to nie puchary i medale, ale przede wszystkim pasja, własny rozwój, a także niezapomniane emocje i dobra zabawa, bez względu na ilość zdobytych punktów i zajęte miejsce!

Zapraszamy do obejrzenia wybranych zdjęć z wrześniowych turniejów, a poniżej galeria z turnieju w katowickim Spodku.

Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli: