Podwójne srebro i aż 7 awansów do półfinałów Mistrzostw Polski w szachach zdobytych przez zawodników UKS Baszta podczas Indywidualnych Mistrzostw Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych w Imielinie!

Doroczna impreza Indywidualnych Mistrzostw Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych 2023 organizowana w Imielinie rozegrana została w pięciu grupach wiekowych z podziałem na grupy dziewcząt i chłopców w liczbie 360 zawodników łącznie. Zawody te stanowią jedne z najważniejszych rozgrywek szachowych Śląska umożliwiających awans do kolejnego etapu – międzywojewódzkiego półfinału prowadzącego do Mistrzostw Polski 2024.

3-dniowe rozgrywki odbyły się od 9 do 11.06.2023 r. i zorganizowane zostały przez Śląski Związek Szachowy z Łukaszem Brożkiem w roli głównego sędziego. Patronat sprawował burmistrz Miasta Imienin Jan Chwiędacz.

Ze względu na zróżnicowaną liczbę zawodników w każdej grupie wiekowej turniej toczył się w systemie 7 rund tempem 60’ + 30’’ lub 9 rund w tempie po 30’ + 30’’, przy czym grupa najmłodsza rozgrywała partie w porządku gry 9 rund: 30’ + 30’’.

Podczas emocjonujących rozgrywek do niemal ostatniej rundy nie było wiadomo, z jakim wynikiem zakończą się te mistrzostwa. Udział w nich wzięło 11 zawodników i zawodniczek UKS Baszta w 7 grupach wiekowych i spośród tej grupy aż 7 zawodników wywalczyło awans do etapu międzywojewódzkiego!

Awans to nie wszystko. W grupach dziewcząt aż 6 zawodniczek zdobyło wysokie miejsca, w tym dwa na podium. Udekorowane medalami zostały dwie laureatki – wicemistrzynie Śląska:

🏆 grupa D11:
▪ Maja Głomska – 2 miejsce z wynikiem 5,5/7 pkt.

🏆 grupa D13:
▪ Diana Rduch – 2 miejsce z wynikiem 6,5/7 (wynik bez żadnej przegranej, pod względem liczby punktów ex aequo ze złotą medalistką – zdecydował pomocniczy system Buchholza)

Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich uczestniczących zawodników klubu, którym serdecznie gratulujemy życząc im dalszych sukcesów!

🏆 grupa D9:
▪ Julia Szczurek – 7 miejsce z wynikiem 5,5/9 pkt. (Julia wywalczyła już awans do mistrzostw Polski podczas niedawno opisywanych Mistrzostw Polski Młodzików do 8 lat)

🏆 grupa D11:
▪ Julia Kolorz – 5 miejsce z wynikiem 5/7 pkt. (zdobyta II kategoria szachowa i awans)

🏆 grupa D13:
▪ Agnieszka Słanina – 8 miejsce z wynikiem 4/7 pkt. (awans)
▪ Małgorzata Mamak – 14 miejsce z wynikiem 3,5/7 pkt. (awans, należy podkreślić, że Gosia gra w szachy dopiero od września, wynik jest więc bardzo dobry)

🏆 grupa D18:

▪ Alicja Lach – 4 miejsce z wynikiem 5/9 pkt.

🏆 grupa C13:
▪ Wojciech Swoboda – 8 miejsce z wynikiem 5/7 pkt. (awans)
▪ Tymoteusz Krzystała – 34 miejsce z wynikiem 3/7 pkt.

🏆 grupa C15:
▪ Paweł Herok – 41 miejsce z wynikiem 2/7 pkt.

🏆 grupa C18:
▪ Wojciech Mrozek – 37 miejsce z wynikiem 2,5/7 pkt.

Nie było więc powodów do lamentów i płaczu, bo gra zawodników klubu była bardzo satysfakcjonująca, a tym bardziej ich postawa sportowa. I nawet jeśli nie wszystkie wyniki w grupach chłopców były tak wysokie jak u dziewcząt, to wynika to z tego, że męskie grupy są zwykle liczniejsze, co siłą rzeczy powoduje większą konkurencję; niemniej dziewczęta w UKS Baszta słyną ze swej waleczności i determinacji.

W trakcie przerw pomiędzy rundami bynajmniej nie panowała nuda lub cisza zamknięta w ekranie smartfonów: niezależnie od grupy dzieciaki grały między sobą w piłkę nożną na boisku przyległym do imielińskiej hali sportowej. Organizatorzy zadbali również o porę obiadową oferując sycące posiłki w stołówce dla uczestników.

Dziękujemy organizatorom, gospodarzom, a także rodzicom sprawującym opiekę nad wychowankami klubu oraz trenerom klubu UKS Baszta: Mikołajowi Karalchukowi i Mariuszowi Kiesiowi.

Kategorie: Aktualności