W dniach 22-29.02.2020 odbyły się Mistrzostwa Polski Młodzików w hotelu Orle Gniazdo w Szczyrku. Debiutująca na imprezie rangi Mistrzostw Polski Agnieszka Słanina wygrała trzy partie, zremisowała dwie, zdobywając w sumie cztery punkty i zajmując w klasyfikacji końcowej 44 miejsce.
Każda z przeciwniczek prezentowała poziom, przy którym o każdą połówkę punktu należało uważnie i czasami długo walczyć. Poza tym do obowiązków należało przygotowywanie się do kolejnych partii z trenerem Mikołajem Karalczuk i samodzielna praca nad szachami w czasie turnieju. Agnieszka dzielnie stawiała czoła w większości starszym uczestniczkom.

Debiutancki wynik Agnieszki na tak wysokiej rangi zawodach – 4,0 pkt jest jej niewątpliwie dużym sukcesem.
Jednocześnie zdobyte doświadczenie w tego typu imprezie będzie na pewno owocować w dalszej przygodzie z szachami.

Nie samymi szachami dzieci żyją więc uczestnicy przygotowali dla uczestników mistrzostw animacje dla dzieci, symultanę z Mistrzem Fide Kacprem Polokiem, turniej szachów błyskawicznych (również dla opiekunów), turniej warcabów czy grilla. W samym hotelu dla dzieci był dostępny plac zabaw, dmuchany zamek i kącik z klockami lego. Warunki w hotelu do gry były bardzo dobre.
Również dla trenerów i opiekunów prawie każdego dnia zorganizowane były ciekawe spotkania, między innymi z przedstawicielem Polskiego Związku Szachowego, arcymistrzem Arturem Jakubcem na temat szachów Polsce czy z mistrzem międzynarodowym Jackiem Bielczykiem o aspektach związanych z szachowym szkoleniem dzieci.
Przedstawiciele współorganizującego mistrzostwa Śląskiego Związku Szachowego, w tym jego Prezes Andrzej Matusiak, przedstawili plany związane z najważniejszymi turniejami w Województwie Śląskim.
Najbliższym z dużych turniejów jest Turniej Przyjaźni Polsko – Węgierskiej w Katowicach lecz największy akcent został postawiony na sierpniowym Śląskim Festiwalu Szachowym w Ustroniu, który jest zapowiadany jako jeden z największych festiwali szachowych na świecie, między innymi ze względu na ogromną liczbę imprez towarzyszących. Szczegóły powinny się pojawić na tworzonej stronie tego turnieju.


Rodzice Agnieszki bardzo dziękują osobom i instytucjom za wsparcie
przy wyjeździe na mistrzostwa:
– Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej za pokrycie kosztów pobytu Agnieszki,
– Zarządowi Klubu za dużą pomoc organizacyjną,
– Trenerowi Mikołajowi Karalczuk za przygotowanie Agnieszki w przed i
w trakcie turnieju do gry.

Piotr Słanina